Lietuvoje pastatyta pirma budistinė Stupa
Stupa – Budos nušvitimo simbolis – pastatyta Stupkalnio Deimantinio kelio budizmo centre, Kelmės rajone, netoli Kražių. Rugsėjo 24 d. ji inauguruota iškilmingos ceremonijos metu, kuriai vadovavo Karma Kagju tradicijos Lama Nedo Rinpočė. Į inauguraciją susirinko 1500 žmonių iš Lietuvos ir kitų šalių.
Stupa (tib. čiorten) pastatyta minint Lamos Olės Nydahlo įkurtos Deimantinio kelio mokyklos veiklos Vakaruose 50-metį ir jos veiklos Lietuvoje 25-metį. Olė ir Hana Nydahlai buvo pirmieji Karma Kagju tradicijos vadovo XVI Gjalva Karmapos mokiniai vakariečiai, paprašyti mokyti budizmo Vakaruose. Per visą jų darbo Vakaruose laikotarpį, skirtingose šalyse pastatyta per 20 budistinių Stupų.
Stupos yra tikrosios proto prigimties simboliai. Jos nurodo viršlaikes nušvitimo savybes: bebaimiškumą, džiaugsmą ir atjautą. Per daugiau kaip 2500 metų trunkančią budizmo tradicijos istoriją, Stupos yra priminimas, kad nušvitimą gali pasiekti visi.
Kiekvienas Stupos lygmuo, nuo apačios iki viršaus, reiškia vystymosi pakopas siekiant nušvitimo. Stupos konstrukcijos pagrindas nurodo penkis elementus: žemę, vandenį, ugnį, orą ir erdvę, kurie atitinka kvadratinį pagrindą, apvalią vidurinę dalį, trikampę viršūnę, pusmėnulį ir saulę bei erdvės ir sąmoningumo lašus. Stupa taip pat simbolizuoja Budą, Dharmą (mokymus) ir Sanghą (praktikuojančiųjų bendruomenę) – svarbiausius dalykus kiekvieno budisto gyvenime.
Stupos yra užpildomos brangiais dalykais – mantromis, relikvijomis, gydančiomis medžiagomis bei Budos kūno, kalbos ir proto simboliais. Pastatytomis Stupomis galima gėrėtis, medituoti šalia jų arba apeiti jas ratu, pagal tradiciją, laikrodžio rodyklės kryptimi, linkint visokeriopo gėrio ir taikos visoms gyvoms būtybėms.
„Stupa yra nesuskaičiuojamų gerų palinkėjimų išraiška. Tegul dėl jų pasaulyje įsitvirtins nepraeinanti laimė“, – sakė Nedo Rinpočė, Stupkalnio Stupos inauguracijos ceremonijoje.
Stupos primena apie kiekvieno žmogaus tobulėjimo galimybę, nesvarbu, kuriai religinei tradicijai priklausome.